Kontynuacja odcinka 51 i tematu
Wyświetl ten post na Instagramie
???????? Magnus Carlsen is the 2025 FIDE World Rapid Champion ????
???? Anna Shtourman/FIDE#RapidBlitz #Doha pic.twitter.com/MvZGQ0qMP0
— International Chess Federation (@FIDE_chess) December 28, 2025
Magnus Carlsen's World Championship titles:
Classical: ????????????????????
Rapid: ???????????????????????? ????
Blitz: ????????????????????????????????— Tarjei J. Svensen (@TarjeiJS) December 28, 2025
FIDE World Rapid and Blitz. Join us for the live coverage of day 1
Games live at Chessdom, starting 11:30 CET pic.twitter.com/rDxd3Qlwsq
— Chessdom (@chessdom) December 26, 2025
Prediction time!
It’s a bit late here, but here are the predictions for the World Rapid Championship 2025 in Doha.Based on 10k Swiss simulations.
Who are the dark horses?
Who do you support? #RapidBlitz pic.twitter.com/rD0rEf3iq8— Mehmet Mars Seven ???? (@MehmetMars7) December 25, 2025
Szachy a świat i systemy
Szachy są niszowe, w sensie wielkości populacji szachistów w każdym społeczeństwie, ale odgrywają wielką rolę w przemianach, postępie i rozwoju ludzkości. Dla przykładu. Szachy, a konkretnie mecz o mistrzostwo świat Fischer-Spasski, w związku z utratą hegemonii w szachach, stworzył pęknięcie w systemie i zapoczątkował upadek Związku Radzieckiego. Odważna teoria, ale myślę że zasadna. Oczywiście, byli później jeszcze mistrzowie świata jak Karpow, który układał się z każdą władzą i Kasparow, który jednak po pierwsze nie był Rosjaninem, a po drugie już był antyreżimowy. Tak że jak widać, szachy mogą podciąć system, ale do całkowitej eliminacji go potrzebni są jeszcze inni. A że szachiści to wolnomyśliciele, czyli myślący wolniej niż inni, to ci inni zawsze są lepsi i szybsi. I na to czy zbudują oni demokrację, czy kolejną odmianę reżimu, szachiści już nie mają wpływu.
Inny aspekt.
Ja już kiedyś pisałem że w każdym społeczeństwie jest około 3% ludzi twórczych, inteligentnych i mądrych. I większość tej grupy stanowią szachiści. Oczywiście są tu pewne prawidłowości czy nawet wyjątki. Otóż nie każdy inteligentny jest szachistą i odwrotnie, nie każdy szachista jest inteligentny czy mądry. Tu ktoś może powiedzieć: wychwalasz tych szachistów pod niebiosa, że tacy inteligentni i mądrzy, to ja zapytam: dlaczego ich nie ma w polityce? Proszę Państwa, odpowiedź jest prosta. Nie ma ich w polityce właśnie dlatego że są mądrzy.
Boże Narodzenie w pełni więc wszystkim szachistom i w ich imieniu pozostałym, życzę pięknych, spokojnych Świąt.
I na koniec uwaga. Gdyby wszyscy grali w szachy, nie byłoby na świecie reżimów. Tylko że, w obu aspektach, jest to li tylko abstrakcja.
Goldchess Assistant
Born 157 years ago today in the Prussian town of Berlinchen (modern Barlinek in Poland) – the 2nd World Champion, Emanuel Lasker (1868-1941).
(????: Ullstein Bild, https://t.co/XqAiOOzNnd, https://t.co/CmRnoJRhxh) #chess pic.twitter.com/23x1dYF8h7— Douglas Griffin (@dgriffinchess) December 24, 2025
La combinación de Lasker
El 26 de agosto de 1889, se jugó “La combinación de Lasker”.
Hablé un poco de ella y de Lasker en una nota de ABC Color de Paraguay en 2013.
Escribir el libro sobre Lasker fue maravilloso, cada día me decía “¡Qué bueno era Lasker!”https://t.co/n3Ys3Bo2d4 pic.twitter.com/Iz3rIr0MIp— Zenon Franco (@ZenonchessPY) August 26, 2023