cze
07

Garri

Garri Kasparow ogłosił, że odkłada powrót do kraju ze Szwajcarii, ponieważ obawia się, że będzie ścigany sądownie za swą działalność polityczną. Były szachowy mistrz świata i jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji oświadczenie tej treści zamieścił w formie audio na swojej oficjalnej stronie internetowej.

– Mam poważne wątpliwości, czy w razie powrotu do Moskwy będę jeszcze miał możliwość wyjazdu z kraju. Na razie nie wracam do Rosji – oświadczył Kasparow na konferencji prasowej w Genewie. Zapis audio z konferencji zamieszczono na jego stronie internetowej.50-letni działacz, przywódca Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) i były kandydat na prezydenta Federacji Rosyjskiej, odebrał w Genewie nagrodę Morris Abrama za działalność na rzecz praw człowieka.
Kasparow to jeden z założycieli opozycyjnego ruchu Inna Rosja, był jednym z głównych krytyków obecnego prezydenta Władimira Putina od czasu, gdy ten doszedł do władzy w Rosji w 2000 roku.Jak przypomina rosyjskojęzyczny portal Lenta.ru, który jako pierwszy podał informację o decyzji działacza, Kasparow został dwa razy zatrzymany za udział w nielegalnych – według władz – manifestacjach politycznych, a w 2007 roku został na pięć dni aresztowany. Wtedy walcząca o prawa człowieka organizacja Amnesty International ogłosiła go „więźniem sumienia”.Odkąd w 2009 r. Kasparow kupił mieszkanie w Nowym Jorku, jego rodzina większość czasu spędza w Stanach Zjednoczonych. Agencje przypominają, że w ostatnich latach były mistrz szachowy stał się głównie głosem opozycji za granicą.

URL Trackback

Trackback - notka

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  lis
  18
  pt.
  2022
  całodniowy IMPKobiet
  IMPKobiet
  lis 18 – lis 27 całodniowy
  W dniach 18-27 listopada odbywają się w Karpaczu Indywidualne Mistrzostwa Kobiet do lat 20. Wyniki i partie na stronie
  lis
  26
  sob.
  2022
  całodniowy Liga niemiecka
  Liga niemiecka
  lis 26 – lis 27 całodniowy
  W weekend odbędą się 3-4 rundy ligi niemieckiej z udziałem Polaków. Więcej informacji na ChessBase News.  Partie i wyniki na chess24
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: