wrz
05

Kontynuacja odcinka 27

Monika Soćko: Magazyn SZACHISTA (czerwiec 2009):

Ranking rzędu 2400 czy 2500 można zdobyć samym talentem, ale dalszy rozwój wymaga dobrych trenerów i wielkiej własnej pracy. Tak, polscy szachiści są leniwi. Naturalnie nie wszyscy, ale większość. 

/////////////////////////////////////

Idea systematycznego i uzupełniającego szkolenie przy pomocy komputera oraz Internetu – w ramach działalności Młodzieżowej Akademii Szachowej – nie była czymś nowym. Taką formę szkoleń w różnych dziedzinach stosowano już szeroko na całym świecie!

Jednakże osoby odpowiedzialne za kształcenie naszej młodzieży – działające w strukturach Polskiego Związku Szachowego – odrzuciły tę koncepcję. Wielka szkoda, gdyż to mogłoby przyczynić się do bardziej dynamicznego rozwoju szachów wyczynowych w Polsce!

Wśród czołowych krajowych zawodników największym oponentem mojej propozycji był arcymistrz Bartłomiej Macieja. Przytaczam fragment jego tekstu opublikowanego w „Magazynie Szachista” (wrzesień 2003), w którym uzasadnia swój przeciw wobec fachowej pomocy polskiej młodzieży!

/////////////////////////////////////

Komentarze Internautów po ukazaniu się tego artykułu:

1.GM Macieja miał cieplarniane warunki do rozwoju i treningu szachowego. Zmarnował swój talent. W 2003 miał 2650 i był 40 na świecie ale zamiast trenować roztrwonił czas na mądrowanie się na forum szachowym.

2. Gdyby to jeszcze pisał mądrze, ale te jego wywody to bzdura. I to pisał student Uniwersytetu Warszawskiego o znaczeniu komputerów i internetu w 2003 roku. Wstyd dla tej renomowanej uczelni i polskich szachów.

3.Z perspektywy czasu widać, że rację miał J.Konikowski. Dzisiaj w wielu branżach (np IT) szkolenia przez internet to standard. A Cieszkowski to bez bazy mógł trenować 20 lat temu. Dzisiaj tak się nie da. Znaczenia komputerów w treningu trudno przecenić (Marcin).

/////////////////////////////////////

Podkreślam, że sam zrezygnowałem ze współpracy z MASZ, o czym kilkakrotnie pisałem na blogu. Dla przypomnienia:

Akademia Szachowa

Komputery w szachach

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    gru
    1
    pt.
    2023
    całodniowy London Chess Classic
    London Chess Classic
    gru 1 – gru 10 całodniowy
    Uczestnicy GM Dommaraju Gukesh (Indie) 2746 GM Nikita Vitiugov (Anglia) 2712 GM Amin Tabatabaei (Iran) 2694 GM Michael Adams (Anglia) 2670 GM Andrei Volokitin (Ukraina) 2660 GM Hans Niemann (USA) 2659 GM Mateusz Bartel (Polska)[...]
    gru
    26
    wt.
    2023
    całodniowy MŚ w rapidzie i blitzach
    MŚ w rapidzie i blitzach
    gru 26 – gru 30 całodniowy
    FIDE przyznała Federacji Szachowej Uzbekistanu Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2023. Obydwa turnieje odbędą się w Samarkandzie w dniach 26-30 grudnia. Informacja FIDE
    kw.
    5
    pt.
    2024
    całodniowy Turniej kandydatów
    Turniej kandydatów
    kw. 5 – kw. 23 całodniowy
    Turniej odbędzie się w Toronto.
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

    Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: