Wrz
20

Kontynuacja odcinka 73

W wpisie Problemy szkoleniowe w polskich szachach (193) współredaktor bloga EDITOR opublikował ciekawy wywiad z byłym mistrzem świata Anatolijem Karpowem,  który tak m.in. ocenił polskie szachy:

W latach 60. i 70. wasze szachy nie stały na wysokim poziomie, ale potem uruchomiono duży program, skierowany zarówno do chłopców, jak i do dziewcząt. To spowodowało, że pojawiło się wielu znakomitych szachistów z Polski, także wasza kobieca drużyna dużo osiągnęła. Teraz macie chociażby Jana Krzysztofa Dudę i Radosława Wojtaszka, którzy są na tyle dobrzy, że mogą wygrać każdy turniej.

To zgadza się całkowicie z tym, o czym od lat piszę w różnych publikacjach, za co jestem ostro krytykowany szczególnie przez działaczy i niektórych prezesów Polskiego Związku Szachowego oraz trenerów Młodzieżowej Akademii Szachowej i nawet zawodników.

Już w 1961 roku – jako początkujący szachista – zastanawiałem się nad problemem: dlaczego nasze zawodniczki i zawodnicy są najsłabsi w Europie. Wyprzedzali nas między innymi Związek Radziecki, Czechosłowacja, Węgry, NRD, Rumunia, Bułgaria, Jugosławia itd.

Po latach analiz i obserwacji gry naszych kadr doszedłem do wniosku, że główną przyczyną tego są błędy w szkoleniu, czyli jednym słowem „lekceważenie fazy debiutowej”. Dlatego jako trener zwracałem w pracy szkoleniowej uwagę na ten aspekt. Także moimi publikacjami (artykuły i książki z teorii debiutów) zachęcałem zawodniczki i zawodników do intensywnego treningu w tym zakresie!

Bardzo późno „zauważył” ten problem wielokrotny mistrz Polski:

Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).

Dla przypomnienia cykl 16 odcinków: Początek.

cdn

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lis
  1
  nie
  2020
  całodniowy Turniej kandydatów (II koło)
  Turniej kandydatów (II koło)
  Lis 1 – Lis 12 całodniowy
  Zakończenie turnieju kandydatów w Jekaterinburgu z udziałem Caruana, Ding Liren, Grischuk, Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave, Giri, Wang Hao, Alekseenko. Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: