maj
10

Kontynuacja odcinka 245
link
link
link


fot. Szachista, 2013/2

maj
09

Kontynuacja odcinka 168


maj
09

W minionym roku odbyły się dwa ważne turnieje w celu wyłonienia nowego mistrza świata:

1.Turniej kandydatów w Toronto, którego zwycięzca Dommaraju Gukesh (Indie) zagwarantował sobie prawo do walki o mistrzostwo świata.

2.Mecz Dommaraju Gukesh-Ding Liren (Chiny) w Singapurze, który wyłonił najlepszego szachistę globu.

O tych wydarzeniach opowiada ksiażka:

Wszystkie partie są gruntownie skomentowane i uzupełnione o dodatkowe przykłady z najnowszej praktyki turniejowej. W ten sposób czytelnik może zapoznać się z teoretycznym rozwojem granych debiutów.

Oprócz tego czytelnik ma wiele tekstów do czytania: przebieg walki w obu imprezach, także historię turniejów kandydatów oraz meczów o mistrzostwo świata.

Należy się uznanie wydawcy Penelopy Jerzemu Morasiowi, że zgodził sie na takie szerokie opracowanie tych wydarzeń. Publikacja w sumie liczy sobie 320 stron!

Moja podobna propozycja niemieckiemu wydawnictwu Joachim Beyer Verlag nie spotkała się z aprobatą i ograniczyła się tylko do meczu finałowego.

Wydawnictwo Penelopa 2024,

Książkę można także zakupić w księgarni internetowej Bonito.

 

maj
08

Kontynuacja odcinka 122

Niedawno jeden z czytelników bloga napisał: Jestem pod wrażeniem ciekawego wpisu o profesorze Andrzeju Szyszko-Boguszu, którego miałem przyjemność poznać osobiście.

Temat zawarty w artykule „Etyka w sporcie szachowym” jest nadal aktualny i warto go powtórzyć.

///////////////////////////////

Z Andrzejem Szyszko-Bohuszem toczyłem w czasach krakowskich zacięte boje przy szachownicy. Profesor jest znany ze swojego aktywnego i niezwykle ryzykownego stylu gry. Dlatego każda partia była bardzo umocjonująca i wymagała ode mnie maksimum koncentracji. Każda chwila nieuwagi mogła zakończyć się nieszczęściem.

Ciekawe, że Andrzej Szyszko-Bohusz tylko w szachach był taki agresywny. W życiu codziennym jest to bardzo spokojna i o niezwykłej kulturze osoba. Miałem okazję wiele razy rozmawiać z Profesorem na różnych imprezach szachowych. Były to ciekawe dyskusje, które wzbogacały moją ogólną wiedzę o pedagogice i problemach wychowawczych we współczesnych szachach. Później było to bardzo przydatne w mojej pracy trenerskiej i nawet publicystycznej.

Polecam Państwu lekturę świetnego artykułu Profesora o etyce w sporcie szachowym, który został opublikowany w miesięczniku „Szachista” (kwiecień 2002).

Artykuł ten znalazłem w moich notatkach. Niestety nie znam źródła jego publikacji.

maj
08

Kontynuacja tematu i wpisu

maj
07

Ukazał się podwójny numer (56 stron) najstarszego pisma szachowego w Polsce z licznymi opisami imprez krajowych i międzynarodowyh.

Mój wkład w tym numerze to partia Spasski-Fischer, Mar del Plata 1960 po ruchach 1.e4 e5 2.f4 (gambit królewski C39) oraz artykuł z teorii obrony sycylijskiej po posunięciach 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 a6 6.Gg5 Sbd7 itd.

maj
07

Kontynuacja odcinka 5



fot. Muzeum Historyczne Kraków
link


link