Maj
05

Gość napisał: Przesyłam Panu część wywiadu Radosława Wojtaszka z bloga „Psychologia i szachy”. Jest tam wzmianka o Panu:

 1. W dość już dawno udzielonym przez Pana wywiadzie nie wymienił Pan jako swych trenerów Włodka Szyszkina i Jerzego Konikowskiego. Jaki był ich wpływ na Pana rozwój szachowy?Jak wyglądała współpraca z nimi?
 1. RW: W swojej karierze współpracowałem z bardzo wieloma trenerami, z niektórymi dłużej, z niektórymi krócej, od jednych nauczyłem się więcej, od innych mniej, dlatego ciężko jest mi wymienić ich wszystkich, a nie chciałbym o kimś zapomnieć. Jednak jasne dla mnie jest, że najważniejszymi byli: mój pierwszy trener Marian Wodzislawski i potem Artur Jakubiec, pod okiem którego zrobiłem ogromny skok i zacząłem zdobywać medale Mistrzostw Świata i Europy Juniorów. Ostatnio bardzo dużo dała mi także pomoc Bartosza Soćko, głównie pod względem przygotowania fizycznego i mentalnego. Odnośnie trenerów, o których Pan wspomniał to na pewno bardzo miło wspominam także współpracę z Włodkiem Szyszkinem, którego uważam za bardzo dobrego trenera, zresztą fakt, że tak wyszkolił Kamila Mitonia też o tym świadczy. Z Panem Jerzym Konikowskim także pracowałem przez pewien czas, był zresztą ze mną m.in. podczas MŚ do lat 20 w Indiach, dzięki niemu przez pewien czas miałem też dostęp do programów Chessbase co także ułatwiało trening w tamtym czasie. Miałem także wielu trenerów w ramach sesji Akademii Szachowej. Tak jak jednak wspomniałem, Pan Marian Wodzisławski i Artur Jakubiec dali mi zdecydowanie najwięcej w okresie juniorskim, za co oczywiście im bardzo dziękuję.

/////////////////////////////////////////////////

Rzeczywiście zostałem tym faktem mile zaskoczony. Radosław Wojtaszek nie przyznawał się od wielu lat do kontaktów ze mną. W tym wywiadzie został jednak praktycznie do tego zmuszony i nie mógł się już wyminąć jakąś wymówką.

O mojej współpracy z obecnym liderem polskich szachów pisałem wielokrotnie jako przykład możliwości wykorzystania poczty  elektronicznej i programu ChessBase do przekazywania materiałów szkoleniowych i analitycznych na odległość. W tamtych czasach ta metoda była jeszcze mało rozpowszechniona, gdyż trzeba było posiadać dobry komputer i szybki internet.

Ojciec Radka Jarosław ten problem rozwiązał pomyślnie, o czym jest tutaj mowa: link.

Jarosław Wojtaszek opisał moją fachową pomoc swojemu synowi. Nie było tylko dostarczania cennych materiałów szkoleniowych firmy ChessBase, do których w tym czasie niewielu krajowych zawodników miało dostęp. Były też rady, analizy itd. Radek w momencie rozpoczęcia naszej współpracy miał 12 lat i jego wiedza szachowa była niewielka. Chyba każdy doświadczony trener szachowy nie zaprzeczy, że 4-letnia moja pomoc dała Radkowi wiele korzyści.

Moje zangażowanie w tej kwestii nie znalazło jednak uznania u kierownictwa Młodzieżowej Akademii Szachowej Polskiego Związku Szachowego. Nie tylko, że nie poparto moralnie mojej pomocy Wojtaszkowi, to jeszcze przeszkadzano i wręcz ją zatajano.

Opisałem to tutaj: link.

Były jednak też głosy rozsądku i doceniania mojej inicjatywy, np. Jacek Bielczyk w piśmie Szachy/Chess 2002 (strona 81) napisał: Uważam, że formy oraz efekty Twojej współpracy, np. z Radkiem Wojtaszkiem, są wręcz wzorcowe, biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania. Szkoda, że Jacek w tym czasie nie miał żadnej władzy w MASZ. Z pewnością ta wartościowa akcja byłaby szybciej wprowadzona w życie i moja praca znalazłaby uznanie. A stało się inaczej, co zostało opisane w wielu moich tekstach.

Ideą mojej propozycji była systematyczna pomoc tej młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Szachowej, która nie miała na codzień możliwości kontaktu z trenerem. Do tej grupy zaliczał się także Radosław Wojtaszek z Kwidzynia. Wprawdzie Radek od pewnego czasu ciągle wspomina zasługi Mariana Wodzisławskiego, to w wypełnionej ankiecie zawodnika: link nie podał tego nazwiska, a było tam postawione takie pytanie.

W czasie naszej 4-letniej współpracy (2.10.1999 – 14.08. 2003) ani razu nie padło nazwisko tego szkoleniowca.

Proponuję lekturę: link 1 i link 2.

////////////////////////////////////

Chociaż Radosław Wojtaszek nigdy mnie oficjalnie nie podziękował (nawet w tym wywiadzie) za 4-letnią pomoc i tym samym poświęcenie mojego cennego czasu na dostarczaniu mu materiałów szkoleniowo-analitycznych oraz za fachowe rady, to ja mu teraz „serdecznie dziękuję”, że w końcu przyznał się do tej naszej współpracy! 

 

 

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 12

 • Skoczek2

  Szachista wybitny, człowiek marny. Wstyd! Słoma z butów!

 • Krzysztof Kledzik

  A to cytat z blogu psychologiaiszachy.blogspot.com:

  ________________________________
  Gala6 maja 2017 08:17
  Drogie anonimy, pomóżcie Panu Krzysztofowi w stałym ulepszaniu tego blogu i podpisujcie się pod swoimi komentarzami. Nie macie powodu, żeby się ukrywać, a komentujecie na polskim blogu, który prawdopodobnie cieszy się największym zainteresowaniem. Tak trzymać, Panie Krzysztofie.

  Anonimowy6 maja 2017 09:31
  Pani Galo! Gdy się podpiszemy, to obawiamy się, że obsmaruje nas niejaki JK. Już teraz piszą na jego blogu po wywiadzie Radka, że słoma z butów mu wychodzi.
  Pozdrawiam Anonim.

  Anonimowy6 maja 2017 11:12
  Panie Galo! Gdy się podpiszemy, to obawiamy się, że zamiast pisać szczerze będziemy uważać co piszemy, tak jak ci co się podpisują 😉

  Krzysztof Jopek6 maja 2017 11:24
  Przecież można pisać szczerze i się podpisywać imieniem i nazwiskiem, nie rozumiem tego ostatniego komentarza. To tak, jakby bycie szczerym zależało od zachowania anonimowości. Nie zgadzam się na takie postawienie sprawy.
  _____________________________________________
  Jeżeli swoje szczere komentarze podpisuje się własnym imieniem i nazwiskiem, to taka osoba ściąga na siebie hejt, i staje się obiektem kpin, pomówień, ośmieszania i mieszania z błotem. Tyle można odpisać osobom które nie zgadzają się na takie postawienie sprawy, czyli podpisywanie swoich komentarzy za pomocą pseudonimów.

 • Adamek

  Radek za dużo miesza w sprawie swoich trenerów. To w końcu nie wiadomo kto był jego trenerem, a kto nie, bo sam Radek nie może zająć w tej sprawie jednolitego stanowiska. Niektórych trenerów pomija, innych naraz wymyśla tak z rękawa. Dziwne że do tej pory pomijał rolę Jerzego Konikowskiego, który m.in. wprowadził Radka w nowoczesne szachy, czyli oparte o technikę komputerową i internet.

 • Mat

  Gość napisał: Przesyłam Panu część wywiadu Radosława Wojtaszka z bloga „Psychologia i szachy”. Jest tam wzmianka o Panu:
  W dość już dawno udzielonym przez Pana wywiadzie nie wymienił Pan jako swych trenerów Włodka Szyszkina i Jerzego Konikowskiego. Jaki był ich wpływ na Pana rozwój szachowy?Jak wyglądała współpraca z nimi?

  ——————————————————-

  Pytanie dotyczyło tylko dwóch trenerów. Wojtaszek natomiast opowiadał prawie o wszystkich swoich trenerach i ich zasługach, co tak naprawdę nie miało nic wspólnego z tym pytaniem. Nie potrafił nawet powiedzieć jak wyglądała jego współpraca z panem Szyszkinem. Natomiast o współpracy z panem Konikowskim coś tam wykrztusił, ale dobrze że w końcu zdobył się na odwagę i przyznał się do niej. Dobrze, że pan Konikowski opisał dokładnie jak wyglądała jego pomoc dla Wojtaszka i przedstawił niezbite dowody na potwierdzenie tej prawdy.

 • Skoczek2

  To jest żenujące że w ogóle trzeba wracać do tej sprawy i tłumaczyć dorosłemu człowiekowi drukowanymi literami jak się zachować w społeczeństwie. Dwa podstawowe słowa – dziękuję i przepraszam. Nie wyobrażam sobie sytuacji aby można zapomnieć o nauczycielach, którzy 4 lata w LO przekazywali swoja wiedzą czy nawet im nie podziękować. To samo na studiach z profesorami, których się pamięta, docenia i wymienia na każdym kroku. Podobna sytuacja z tymi zapitymi na umór juniorami. Nie przeprosili, a ich rodzice jeszcze ich bronili; działacze olali sprawę. Chamstwo wychodzi z rodziny, z braku wychowania, a później ciągnie się za człowiekiem w jego dorosłym życiu.
  Będą ci wypominać że piszesz o człowieku – słoma z butów. Bo to prawda!
  Pan Konikowski to człowiek w sile wieku, należy mu się szacunek; były trener kadry, szachista z dorobkiem trenerskim i na innych polach np wydawniczym http://www.szachypolskie.pl/jerzy-konikowski/, a nie jakiś tam kolega od piwa. To żenujące że musi tym miernotom, którzy nic nie osiągnęli poza swoimi frustracjami, udowadniać że nie jest wielbłądem.
  Pewnie dopiero gdy kopnie w kalendarz to będą go wspominać, wymieniać, odznaczać, dziękować.
  Jak komuś się nie podoba to co publikuję czy komentuję to nie musi tego czytać.
  Skoczek2

 • Skoczek2

  „to, co dzieje się na blogu Konikowskiego jest jakąś totalną paranoją” 🙂 „U pana Konikowskiego też by się chętnie pokrytykowało, ale tam nie można prawdy pisać, bo najpierw trzeba się logować” 🙂

 • Krzysztof Kledzik

  „U pana Konikowskiego też by się chętnie pokrytykowało, ale tam nie można prawdy pisać, bo najpierw trzeba się logować”
  _______________________________________________________
  Nie wiem dlaczego na tamtym cytowanym blogu mają z tym problem. A co ma wspólnego logowanie się z pisaniem prawdy? Można się tu logować jako anonim, bo nie trzeba podawać swojego imienia i nazwiska. Wystarczy założyć jakieś konto emailowe, np. dobryszachista@wp.pl, a potem na tym blogu utworzyć konto o loginie DobrySzachista, i logować się za jego pomocą jako osoba anonimowa, i pisać prawdę. Proste? Proste.

 • Dominik

  Radek: Z Panem Jerzym Konikowskim także pracowałem przez pewien czas, był zresztą ze mną m.in. podczas MŚ do lat 20 w Indiach, dzięki niemu przez pewien czas miałem też dostęp do programów Chessbase co także ułatwiało trening w tamtym czasie.
  ———————————————
  Z materiałów Pana Konikowskiego wynika, że ten „pewien czas” trwał aż 4 lata i był to intensywny okres pomocy szkoleniowej. Dlaczego Radek tak mocno zniekształca zaangażowanie Pana Jerzego w tej pomocy, kiedy do końca twierdził, że mimo odradzania mu tych kontaktów dalej zamierzał z nich korzystać.

 • Skoczek2

  „Gdyby nieanonimowe komentarze miały znacznie większą wartość, to także znacznie większą wartość miałyby komentarze pana Konikowskiego i jego zwolenników ;-)”.

 • Hetman

  Czytałem komentarze na tamtym blogu. Istny koncert hipokryzji, szczególnie w wykonaniu Gali.

 • Skoczek2

  Bolesław Prus; Aleksander Głowacki. Jak komuś się nie podoba to co publikuje czy komentuje – nie musi tego czytać. Tyle w temacie.

 • Skoczek2

  „Radek Wojtaszek okazał się bardzo pilnym i wymagającym korespondentem. Prawie codziennie przychodziły od niego emaile z jakimiś życzeniami, pytaniami, analizami itd. Starałem się natychmiast reagować. Odbywało się to kosztem wielu wyrzeczeń. Przecież nie jestem zawodowym szachistą: normalnie pracuję na pełnym etacie, mam rodzinę, zajmowałem się też trenowaniem innych zawodników w Niemczech, dużo czasu poświęcałem publicystyce itd. Mimo tego cieszyłem się z tego kontaktu. Miałem świadomość, że eksperyment zdaje egzamin. Przede wszystkim ten sposób szkolenia mobilizuje podopiecznego do systematycznej pracy. Trener jest zmuszony też do analizy różnych pozycji, przeglądaniu wielu materiałów, co ma w sumie duży aspekt szkoleniowo-rozwojowy” http://www.konikowski.net/komputer.php
  Ocena ojca Radka – http://www.konikowski.net/images/komputer/ojciec01.jpg oraz http://www.konikowski.net/images/komputer/ojciec02.jpg

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lis
  12
  nie
  2017
  całodniowy MŚ do lat 20
  MŚ do lat 20
  Lis 12 – Lis 26 całodniowy
  W dniach 12-26.11.2017 roku w Tarvisio (Włochy) odbędą się Mistrzostwa Świata do lat 20. Polskę reprezentuje trójka zawodników: w grupie Open IM Łukasz Jarmuła (KSz Hetman Katowice) oraz Łukasz Nowak (KSz Polonia Warszawa), w grupie Dziewcząt Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45[...]
  Lis
  16
  czw
  2017
  całodniowy Grand Prix-Turniej
  Grand Prix-Turniej
  Lis 16 – Lis 25 całodniowy
  W dniach 16-25 listopada odbywa się w Palma de Mallorca ostatni turniej z cyklu Grand Prix-Turniej, który wyłoni ostatnich finalistów turnieju kandydatów. Dokładne informacje na ChessBase News: link. Transmisja na stronie organizatora: link.
  Lis
  28
  wt
  2017
  całodniowy Turniej Kobiet im. Krystyny Hołu...
  Turniej Kobiet im. Krystyny Hołu...
  Lis 28 – Gru 6 całodniowy
  W dniach 28.11-06.12.2017 roku w Hotelu HP Park Plaza we Wrocławiu odbędzie się VII edycja Arcymistrzowskiego Turnieju Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Strona Turnieju Źródło
  Gru
  26
  wt
  2017
  całodniowy Mistrzostwa Świata w Szachach Sz...
  Mistrzostwa Świata w Szachach Sz...
  Gru 26 – Gru 30 całodniowy
  W dniach 26-30.12.2017 odbędą się w Rijadzie (Arabia Saudyjska) Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Komunikat Organizacyjny Źródło
  Gru
  27
  śr
  2017
  całodniowy Memoriał Ludwika Zamenhofa
  Memoriał Ludwika Zamenhofa
  Gru 27 – Gru 31 całodniowy
  W dniach 27-31 grudnia 2017 w Białymstoku odbędzie się 36. Międzynarodowy Memoriał Szachowy Ludwika Zamenhofa. Dokładne dane: 2017 Zamenhof – komunikat organizacyjny wersja_9
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 105 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: