maj
05

Kontynuacja odcinka 102

Z dużą uwagą przeczytałem w najnowszym Macie (2-2017) artykuł Andrzeja Modzelana „Drwa rąbać i wodę nosić”.

Autor tekstu jest chyba pierwszym ważnym działaczem Polskiego Związku Szachowego (wiceprezes Zarządu d/s Młodzieżowych), któremu w głowie zagościły wątpliwości: „Dlaczego nasi zawodnicy nie osiągają dzisiaj takich wyników sportowych, jak ich poprzednicy”?

Następnie wiceprezes PZSzach poruszył problem pasji do szachów, i że trzeba mieć wizję rozwoju: nie bać się marzyć i dążyć ze wszelkich sił do mistrzostwa. Dalej Andrzej Modzelan stwierdził: „Tak sobię myślę, że każda dziedzina ludzkiej aktywności podlega takim samym lub bardzo podobnym regulacjom i nic bez wysiłku samo nie przychodzi. Na nic zdają się tu utyskiwania, że np. Młodzieżowa Akademia Szachowa PZSzach zeszła na przysłowiowe psy, a ten czy inny trener nie przykłada się do swoich obowiązków należycie…”.

cdn

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Skoczek2

  „problem pasji do szachów, i że trzeba mieć wizję rozwoju”. A jak rozwinęła się ta sytuacja? http://www.blog.konikowski.net/2016/10/20/paradoksy-szachowe-191/ Czy ktokolwiek jakiekolwiek konsekwencje poniósł? Czy wyciągnięto jakieś wnioski?

 • Tedi

  Wydaje się, że „Dojna zmiana” zawitała do PZSzach znacznie wcześniej niż do sejmu 2 lata temu.
  Wystarczy tylko przyjrzeć się gdzie idą środki.
  Zobaczcie tylko kto będzie trenował juniorów w Spale!

 • Skoczek2

  Skoro jest tak dobrze – wiceprezes PZSzach Adam Dzwonkowski: „W szachach juniorskich Polska jest jednym z krajów uznawanych za potęgę międzynarodową. W Europie jesteśmy na pewno czołówką” http://www.polskieradio.pl/130/2793/Artykul/1474327,Szachy-kroluja-w-Polsce; prezes PZSzach Tomasz Delega: „Jesteśmy potęgą jeśli chodzi o liczbę zawodników” https://youtu.be/Ryc2iS9VpYQ, to dlaczego jest tak zle http://www.blog.konikowski.net/2016/05/18/paradoksy-szachowe-167/ „Okazuje się, że po 20 latach działalności MASZ nie opracowano jeszcze optymalnego systemu szkolenia”. Rozbawiły mnie też wypowiedzi wiceprezesa PZSzach Adama Dzwonkowskiego dla wysokonakładowego tygodnika Polityka. Dowiedziałem się, że JK Duda gra w wielu ligach, np. w Bundeslidzie, przez co ma już takie doświadczenie jakby grał w reprezentacji Polski w piłce nożnej czy w Realu Madryt (!). Poza tym w nocy Mitoń rozgryza przeciwników i rano mówi mu co ma grać tj. wpisuje nazwisko do internetowej bazy danych i wie jak przeciwnik zagrywa. Wg. trenera Dudy doświadczenie ma obecnie mniejsze znaczenie (skądinąd przecząc tezie Dzwonkowskiego) niż kiedyś bo dziś każdy może wszystko zobaczyć bez jeżdżenia na turnieje – cokolwiek to znaczy wg. trenera nagrodzonego Hetmanem. Ale jak się przytrafi fakt, że któryś z młodych-zdolnych wybierze studia w USA „to trudno” jak z dumą mówi Modzelan wszak „każdy szuka swojej drogi do szczęścia”.

 • Skoczek2

  A po 40-tu latach – „Medal 90-lecia w kategorii „Trener” otrzymali: Pan Ryszard Bernard, Pan Jacek Bielczyk, Pan Bogdan Boder, Pan Artur Jakubiec, Pan Michał Krasenkow, Pan Marek Matlak, Pan Leszek Ostrowski, Pan Waldemar Świć, Pan Marian Twardoń. Medale laureatom wręczył Pan Andrzej Modzelan – Wiceprezes Zarządu s/s Młodzieżowych” http://pzszach.pl/2016/06/20/gala-90-lecia-polskiego-zwiazku-szachowego/

 • Skoczek2

  „W Polsce w aktualnej sytuacji chyba to PZSzach – poprzez Wojewódzkie Związki Szachowe – powinien zająć się edukacją nauczycieli, a to z racji swoich doświadczeń i wiedzy. Ciekawym rozwiązaniem jest też i to, aby oddać rekrutację nauczycieli w ręce prywatnych firm, ale chyba nie jesteśmy jeszcze gotowi na takie rozwiązania” http://czasnaszachy.pl/szachy-w-szkole-wywiad-z-andrzejem-modzelanem/

 • Artur Czyż napisał:
  Zapraszam do zapoznania się z kolejny wywiadem Iwety Rajlich. Tym razem jej rozmówcą był Andrzej Modzelan –
  ???Rodzic, ?nauczyciel szachów, ?wiceprezes ds. młodzieżowych PZSzach, ?Mistrz Fide. Jest to ciąg dalszy rozmów o Szachach w Szkole. Zapraszam

  http://czasnaszachy.pl/szachy-w-szkole-wywiad-z-andrzejem-modzelanem/

  Iweta Rajlich Klub Szachowy Polonia Wrocław
  Szachy w szkole – wywiad z Andrzejem Modzelanem – CzasNaSzachy.pl

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  21
  wt.
  2024
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 21 – maj 31 całodniowy
  W dniach 21-31.05.2024 roku w Rzeszowie odbywają się mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. Więcej informacji na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego: link.
  maj
  27
  pon.
  2024
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 27 – cze 7 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Caruana, Nakamura, Ding Liren, Firouzja, Praggnanandhaa Strona turnieju
  lis
  20
  śr.
  2024
  całodniowy FIDE World Championship 2024
  FIDE World Championship 2024
  lis 20 – gru 15 całodniowy
  Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: