Znane warszawskie wydawnictwo RM (READ ME) ma w swoim programie także bogaty zbiór książek o tematyce szachowej. Zapraszam na stronę RM (dział szachowy). Książki można zamówić po obniżonych cenach. Warto skorzystać!
Archiwum kategorii ‘Wydawnictwa’
Ukazało się drugie wydanie ciekawej książki Tadeusza Wróbla „Teoria kombinacji szachowych”. Autor omawia różne ważne motywy taktyczne występujące w szachach, np. rentgen, związanie, widły, blokada, pułapka itd. Tytuł można zamówić w „Penelopie”.
Teoria kombinacji szachowych
Tadeusz Wróbel
Wydawnictwo Penelopa 2012
106 stron
ISBN 978-83-62908-15-8
| Od redakcji | 1 |
| O tym się mówi | 2 |
| MŚ 8-18 lat, Caldas Novas 2011 | 3 |
| Memoriał M. Tala, Moskwa 2011 | 6 |
| Partie komentowane | 7 |
| Mecz o MŚ kobiet, Tirana 2011 | 10 |
| Kurs i Konferencja sędziów, Puławy 2011 | 11 |
| DM Polski Ekstraliga 2011 | 12 |
| DM Polski I liga, Mrzeżyno 2011 | 15 |
| DM Polski II liga, Mrzeżyno 2011 | 16 |
| MS oldbojów, Opatija 2011 | 18 |
| MP oldbojów, Solina 2011 | 18 |
| List do redakcji | 19 |
| Szachowe epizody A.F. (25) | 20 |
| Nauka gry (97) | 26 |
| Poradnik sędziego (93) | 30 |
| Prenumerata | 31 |
| Rozwiązania kombinacji | 31 |
| Kombinacje | 32 |
Od redakcji
Mistrzostwa świata od 8 do 18 lat, rozegrane w Brazylii, nie przyniosły nam medali, zresztą po raz pierwszy od 10 lat. Trudno to uznać za niespodziankę, bowiem nasza młodzież w ostatnich 2-3 latach nie ma szans rozwoju w polskich turniejach. Zarówno openy, jak i turnieje kołowe, nie gromadzą ani polskiej czołówki, ani też liczących się zawodników. Nie ma możliwości rozegrania nawet kilku partii z szachistami na poziomie 2450, nie mówiąc już o 2500 czy 2600, bo tacy gracze są zwykle rodzynkami w cieście z zakalcem, jakim są nasze zawody. Pozostają partie z zawodnikami 2100-2300, co ma swoje plusy wyłącznie w najmłodszych grupach wiekowych do 8 i 10 lat, w których istotną rolę odgrywa wrodzony talent i zacięcie sportowe. Obecnie tylko w takich grupach mamy pole do popisu i szanse na medale. Tak było w Brazylii, gdzie nasi najmłodsi 8-12 lat walczyli o wysokie miejsca, ale tym razem nie powiodło się.
Kilka lat temu szachy Polsce rozwijały się szybko, mieliśmy złote i srebrne medale do 16 i 18 lat, zarówno w ME, jak i w MŚ. Dawni medaliści teraz grają na pierwszych deskach w reprezentacji Polski. Memoriał Michaiła Tala, rozegrany w Moskwie, w listopadzie 2011 r., był jednym z najsilniejszych turniejów w historii, ale z punktu widzenia rozegranych partii nie zaliczał się do bojowych zawodów. Aż 35 partii z 45 zakończyło się wynikiem remisowym. Nie popisał się mistrz świata Viswanathan Anand, który nie tylko zremisował wszystkie partie, ale grał zupełnie bez wyrazu. Naturalnie znane są przypadki niepowodzeń mistrzów świata w pojedynczych turniejach, ale w tym przypadku, w świetle majowego meczu o MŚ z Gelfandem, Anand celowo skrywał swój repertuar debiutowy, co wzbudziło zastrzeżenia organizatorów. Champion nie może ograniczać swojej aktywności do rozgrywania meczu o MŚ, raz na dwa lata, a inne występy traktować z przymrużeniem oka. W Moskwie triumfowali Magnus Carlsen i Lewon Aronian, obecnie dwaj najlepsi szachiści świata.
Tytuł mistrzyni świata obroniła Chinka Hou Yifan, która w Tiranie, w meczu o MŚ pokonała Humpy Koneru. Hinduska nie była w stanie wygrać żadnej partii, a z pierwszych ośmiu przegrała trzy i dziesięciopartiowy mecz zakończył się przed czasem.
Drużynowe MP nie przyniosły niespodzianek. Dwie najlepsze drużyny warszawska Polonia i HetMaN Szopienice znalazły się na czele tabeli, a trzecie miejsce zasłużenie zdobył wielokrotny mistrz Polski w latach 90-ych Stilon Gorzów. Podział ekstraligi na trzy zjazdy okazał się złym i kosztownym rozwiązaniem, a ponadto uniemożliwił drużynom grę w pełnych składach, bo kilku liderów drużyn było zajętych innymi występami w okresie zjazdów. Przyczyniło się to też do obniżenia poziomu gry w DMP.
Redaktor Naczelny
Niemiecki miesięcznik „Rochade Europa” jest prawdopodobnie największym czasopismem szachowym w świecie. W formacie 300×210 i przy 80 stronach pismo oferuje bardzo dużo materiałów: sprawozdania z imprez krajowych i zagranicznych, komentowane partie, wywiady, działy poświęcone grze korespondencyjnej i kompozycji, kąciki szkoleniowe, liczne fotografie, prezentacja nowości książkowych itd.
Moja współpraca z pismem trwa od 1998 roku. Po śmierci znanego arcymistrza i teoretyka Ludka Pachmana objąłem po nim dział poświęcony teorii debiutów. Omawiam w nim ciekawe otwarcia lub warianty i zachęcam do wypróbowania ich w praktyce turniejowej. W numerze styczniowym opublikowałem artykuł o mało znanym jeszcze wariancie w obronie sycylijskiej po ruchach 1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Sa5!?
| Od redakcji | 1 |
| O tym się mówi | 2 |
| Kongres FIDE, Kraków 2011 | 3 |
| DME, Porto Carras 2011 | 7 |
| DMŚ, Chiny 2011 | 8 |
| Partie komentowane | 12 |
| Biel 2011 | 14 |
| Sao Paulo i Bilbao 2011 | 15 |
| Skorowidz za rok 2011 | 16 |
| W sędziowskim kotle (60) | 18 |
| Szachowe epizody A.F. (24) | 20 |
| Nauka gry (96) | 26 |
| Poradnik sędziego (92) | 30 |
| Prenumerata | 31 |
| Rozwiązania kombinacji | 31 |
| Kombinacje | 32 |
| Od redakcji
Historycznym wydarzeniem był LXXXII Kongres FIDE, znakomicie zorganizowany w Krakowie. Trudno uwierzyć, ale był to dopiero drugi w historii kongres zorganizowany w Polsce. Pierwszy miał miejsce w Warszawie, w 1935 roku, kiedy to organizowaliśmy VI Olimpiadę Szachową i gościliśmy na obu tych imprezach mistrzów świata Aleksandra Alechina i Verę Menchik. Tym razem mistrzowie świata nie przybyli do Krakowa, ale w komplecie stawiło się całe kierownictwo FIDE i przedstawiciele 80 krajów. Był to jeden z najważniejszych Kongresów w ostatnich latach. Tu podjęto wiele decyzji mających istotne znaczenie dla dalszego rozwoju królewskiej gry. W gruncie rzeczy FIDE, mimo respektu dla amatorów i równego traktowania praw amatorów i zawodowców, datującego się od Kongresu FIDE w Hadze w 1928 roku, zdecydowała się pójść w stronę profesjonalizacji szachów. Wprowadzono licencje dla zawodników, sędziów, trenerów i organizatorów oraz pojęcie tzw. „aktywności“ . Brak działania przez określony okres, np. dwóch lat, Szczegóły mają być dopracowane za rok w Stambule, a kwoty licencyjne zostaną wprowadzone formalnie w 2013 lub 2014 roku. Obok seminariów dla trenerów i arbitrów, pojawią się seminaria dla organizatorów, a ponadto będą tzw. seminaria sprawdzające np. dla obecnych sędziów IA (połączone z testowym egzaminem w języku angielskim), co w Polsce jest, w jakimś stopniu, realizowane w postaci dorocznych Ogólnopolskich Konferencji Sędziowskich, chociaż bez testów. Wprowadzono też rankingi dla szachów szybkich i blitzów z dniem 1 stycznia 2012 r., a pierwsze listy ukażą się w lipcu przyszłego roku. FIDE zamierza zlikwidować wszelkie przywileje rankingowe w blitzach i szachach szybkich oraz wprowadzić bezwzględne eliminacje dla wszystkich szachistów. Również zamierza poważnie ograniczyć wszelkie nominacje z list rankingowych w cyklu MŚ i zastąpić je bezpośrednimi eliminacjami, co ma zapobiec stagnacji w szachach. Pięknym polskim akcentem zakończyły się drużynowe mistrzostwa Europy. Nasze Panie zasłużenie zdobyły srebrny medal i kolejny raz potwierdziły przynależność do europejskiej czołówki. Panowie wypadli na miarę swoich aktualnych możliwości i zajęli stosunkowo niezłe ósme miejsce, chociaż po analizie wyników poszczególnych meczów, można śmiało twierdzić, że kojarzenia okazały się dla nich niezwykle szczęśliwe i nie spotkali się z żadną lepszą, liczącą się w Europie drużyną. Dwa wielkie superturnieje w Bielu oraz w Sao Paulo i Bilbao tradycyjnie zakończyły się zwycięstwem Magnusa Carlsena, który w trakcie zawodów przeżywa czasem wzloty i upadki, ale na finiszu lub w barażach wszystko nadrabia i na koniec znajduje się na czele tabeli. Andrzej Filipowicz
Redaktor Naczelny
|
Znakomita książka traktująca ciekawe i ogólnie mało znane aspekty historii Polski. Swój wkład w tej pracy mają także dwaj znani szachiści Jan Piński i Rafał Przedmojski.
Zakazana historia
Leszek Pietrzak, Jan Piński, Rafał Przedmojski, Dominik Smyrgała, Leszek Szymanowski, Antoni J.Wręga
157 stron
Format 210×150
26 złoty
ISBN 978-83-62908-13-4
Od redakcji 1
O tym się mówi 2
Puchar świata, Chanty Mansyjsk 2011 3
MŚ w solvingu, Jesi 2011 6
DME do 18 lat, Jassy 2011 8
ME 8-18 lat, Albena 2011 9
Turnieje kołowe w Polsce 2011 11
Mem. K. Radzikowskiej, Warszawa 2011 12
Turniej „Cracovii“, Kraków 2011 13
Festiwal w Ostródzie 2011 14
Mem. A. Rubinsteina, Polanica Zdrój 2011 15
Szachowy Oscar za rok 2010 15
MP jun., szybkie i blitze, Warszawa 2011 16
Partie komentowane 18
Szachowe epizody A.F. (23) 20
Nauka gry (95) 26
Poradnik sędziego (91) 30
Prenumerata 31
Rozwiązania kombinacji 31
Kombinacje 32
Od redakcji
Puchar świata w Chanty Mansyjsku był najważniejszym turniejem pod koniec wakacji. Triumfował trochę niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie Peter Swidler. Jest to kolejny wielki sukces Swidlera po zdobyciu tytułu mistrza Rosji. Ponadto, niedługo po sukcesie na Syberii, Swidler wygrał wraz z zespołem z St Petersburga Klubowy Puchar Europy, grając na I desce. Zabawne, że w drodze do finału Swidler spotykał się z Caruaną, Ponomariowem i Judit Polgar, z którymi miał dotąd ujemny bilans, ale pokonał ich, i na dobitek czarnymi. Czarnymi też wygrał ważną partię w finale ze swoim przyjacielem Griszczukiem, z którym razem pracowali przez wiele miesięcy. Trzecie miejsce zdobył Iwanczuk, pokonując w prestiżowym meczu ukraińskiego rywala Ponomariowa. Pierwsza trójka awansowała do przyszłorocznych rozgrywek pretendentów.
Występ naszych reprezentantów Radosława Wojtaszka i Bartosza Soćko był bardzo słaby. Niestety mimo niezłych rankingów – dobre rankingi, to obecnie ponad 2750 – nie byli w stanie nawiązać walki nawet z zawodnikami średniej klasy światowej. Inna rzecz, że w kraju nie ma walki o wysokie miejsca i wyniki sportowe. MP nie mają istotnego wpływu na skład reprezentacji, a organizowane słabe openy i turnieje kołowe z budzącym śmiech średnim rankingiem około 2450, nie zmieniają sytuacji. Działacze podejmują decyzje tylko w oparciu o rankingi, czyli promują stagnację.
Znacznie lepiej spisała się młodzież. Warto tu przypomnieć złoty medal męskiej reprezentacji na DME do 18 lat w Rumunii. Zawsze miło zdobyć złoto, chociaż wspomniana impreza nie cieszy się uznaniem. Przyjeżdżają nieliczne reprezentacje w trzeciorzędnych składach, a my wystawiamy najlepszych, chociaż w konkurencji kobiet i to okazało się niewystarczające do zajęcia dobrego miejsca. ME od 8 do 18 lat przyniosły nam wspaniały sukces w postaci II miejsca w klasyfikacji medalowej, dzięki wywalczeniu złotego medalu do 10 lat przez bezkonkurencyjną Alicję Śliwicką i dwóch srebrnych medali przez Marcela Kanarka i Jana Krzystofa Dudę, robiącego stałe postępy. Niestety nic dobrego nie można powiedzieć o pozostałych 50 reprezentantach, z wyjątkiem dosłownie dwóch-trzech zawodniczek. Nasi zawodnicy zaczynają odstawać poziomem gry od swoich kolegów z innych krajów.
Natomiast jesteśmy znakomici w solvingu, w dyscyplinie, która niestety nie zalicza się do szachów w świetle kryteriów i definicji FIDE. W rozwiązywaniu zadań szachowych nie ma bowiem elementów twórczości, które charakteryzują szachy, a występują w grze bezpośredniej, korespondencyjnej i kompozycji szachowej. Niemniej jednak złoty medal Kacpra Pioruna, złoto drużyny i brązowy medal wielokrotnego mistrza świata Piotra Murdzi świadczą, że w tej dziedzinie Polska jest bezkonkurencyjna na świecie.
Andrzej Filipowicz
Redaktor Naczelny






![2012_01_Titelseite[1]](http://www.blog.konikowski.net/wp-content/uploads/2011/12/2012_01_Titelseite12.jpg)




![1112d[1]](http://www.blog.konikowski.net/wp-content/uploads/2011/11/1112d12.jpg)




![1111d[1]](http://www.blog.konikowski.net/wp-content/uploads/2011/11/1111d1.jpg)
